niedziela, 1 stycznia 2012

Odrzutowce

Odrzutowiec to nic innego jak samolot, którego napęd stanowi zazwyczaj kilka silników odrzutowych lub silnik rakietowy. Ściślej rzecz biorąc silniki są najczęściej turboodrzutowymi albo turbowentylatorowymi. Samoloty te rozwijają znaczne prędkości, często poddźwiękowe, a nawet naddźwiękowe.
Pierwsze samoloty odrzutowe były maszynami wojskowymi – jak w większości przypadków, nowoczesną technologię w pierwszej kolejności wykorzystała armia. Linie lotnicze zaczęły wkraczać w erę odrzutowców na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Co ciekawe, to nie Zachód przodował w wykorzystywaniu nowatorskiej technologii. Rosyjskie linie lotnicze Aerofłot w 1956 roku jako pierwsze w historii zaoferowały przeloty na pokładzie pasażerskiego odrzutowca – był nim Tupolew Tu-104. Większość linii z zachodu Europy, a także ze Stanów Zjednoczonych, zaczęła korzystać z maszyn takich jak Boeing 707 czy Caravelle na początku kolejnej dekady. Wówczas przed branżą lotniczą otworzyły się nowe możliwości: szybkie przeloty na ogromne dystanse stały się dostępne dla każdego podróżnika. Skorzystał na tym m.in. przemysł turystyczny.

Samoloty z napędem odrzutowym nadal są niezwykle atrakcyjnym środkiem transportu. Ciągle też nie każdy przewoźnik powietrzny może sobie pozwolić na ich zakup – a ci, których na to stać, szczycą się posiadaniem nowoczesnej floty. Niektóre firmy posuwają się wręcz do eksponowania tego faktu nawet w nazwie przedsiębiorstwa – można natknąć się na takie linie, jak Jet Airways, Jetstar Airways czy JetBlue Airways.

Brak komentarzy: