wtorek, 1 grudnia 2009

Finnair linie lotnicze


Linie lotnicze Finnair to narodowe linie Finlandii. Są jednymi z najstarszych wciąż prosperujących linii na świecie. Założone zostały w listopadzie 1923 roku. Głównym celem Finnair była i jest obsługa lotów międzykontynentalnych między Europą a Azją. Duże udogodnienie w ekspansji na rynek azjatycki od zawsze stanowiło położenie Finlandii, które gwarantuje najkrótsze trasy z Europy na Bliski Wschód.
Historia Finnair, choć nie jest pozbawiona wpadek i dziwnych incydentów, wpasowuje się w spokojne klimaty Skandynawii. Przedsiębiorstwo zostało ufundowane pod nazwą Aero O/Y i w swych początkach wykonywało loty na bardzo popularnych w swoim czasie junkersach, w niektórych przypadkach wyposażonych w płozy do lądowania na wodzie. Od początku oferowany przeloty do innych krajów. Pasażerowie mogli m.in. kupić bilety lotnicze do Estonii.
Druga wojna światowa nie spowodowała zatrzymania działalności firmy, tak jak to miało miejsce w przypadku PLL LOT, lecz znacznie ją utrudniła. Połowę floty Finnair skonfiskowało wojsko; samoloty zostały przerobione na jednostki militarne. Przetransportowano nimi wielu uchodźców z bombardowanych terenów. Po wojnie działalność firmy ponownie rozkwitła; wtedy to także przybrano obecną nazwę - stało się to dokładnie 25 czerwca 1968 r.
W latach osiemdziesiątych Finnair jako pierwszy przewoźnik w zachodniej Europie zaproponował bezpośrednie przeloty do Japonii, bez konieczności międzylądowania w Moskwie. Podróż trwała trzynaście godzin i wymagała zamontowania w samolotach dodatkowych zbiorników paliwa. Gdy połączenie okazało się sukcesem, uruchomiono podobne - tym razem prowadzące do Chin.
Obecnie flota Finnair, składająca się z niemal siedemdziesięciu samolotów, lata na ponad sześćdziesięciu trasach. Profesjonalna pokładowa obsługa gwarantuje komfortową podróż. Jak komfortową? Najlepiej przekonać się samemu.

Brak komentarzy: